It is the mission of C3 Hawks Youth Lacrosse Association to teach and develop lacrosse skills and strategies, along with the important principles of good sportsmanship and character, to area kids in grades 3 through 8.

Home
 
 
My my My my
 
 
 
 
 
 
 Mon 07/22/2019 StartFinishOfclDivisionTeamTypeOpponentNote By 
Chanhassen, Insta Web 6:00p 7:00p  >YLM Summer> 14U B-1 (Purple) scrimmage Minnetonka   HW 
Chanhassen, Practice Turf 6:00p 7:00p  >MSSLax> 12UA Game Minnetonka   BB 
7:15p 8:15p  >MSSLax> 12UB Game Centennial Red   CB 
Chaska, Clover Ridge(Watertower) 7:15p 8:45p  >MSSLax> 14UB-Navy Practice    CB 
7:15p 8:45p  >MSSLax> 14UB-Purple Practice    CB 
Chaska, ECC Dome Turf 6:00p 7:00p  >YLM Summer> 10U-1 (Gold) Game Prior Lake Gold   JJ 
7:15p 8:15p  >YLM Summer> 10U-3 (Purple) Game Lakeville Black   BB 
Chaska, Field B CHS 6:00p 7:30p  >YLM Summer> 14U B-3 (Black) Practice    HW 
Chaska, Field C CHS 5:15p 6:15p  >YLM Summer> 6U Practice    HW 
Chaska, Field D CHS 6:00p 7:30p  >YLM Summer> 14U A Practice    HW 
Chaska, Field E CHS 7:15p 8:15p  >MSSLax> 10U-Navy Practice    SC 
7:15p 8:15p  >MSSLax> 10U-Purple Practice    SC 
Eden prairie, Staring Lake Pk 7:15p 8:15p  >YLM Summer> 8U-2 (Blue) Game Eden Prairie   BB 
Edina, Kuhlman STD 6:00p 7:00p  >MSSLax> 14UA Game Edina   CB 
Plymouth, Wayzata HS 8:30p 9:30p  >YLM Summer> 14U B-2 (Blue) Game Wayzata Gold Field B  BB 
Roseville, Langton Lake Park 7:15p 8:15p  >YLM Summer> 10U-2 (Blue) Game Roseville Silver   BB 
Shorewood, Badger Park 7:00p 8:00p  >YLM Summer> 8U-3 (Purple) Game Minnetonka   BB 
Victoria , Victoria Elem #1 6:00p 7:30p  >YLM Summer> 12U A Practice    HW 
6:00p 7:30p  >YLM Summer> 12U B-1 (Purple) Practice    HW 
Waconia, Waconia East  6:00p 7:00p  >YLM Summer> 12U B-2 (Blue) Game Waconia Field #6   
 Tue 07/23/2019 StartFinishOfclDivisionTeamTypeOpponentNote By 
Chanhassen, Practice Turf 6:00p 7:00p  >YLM Summer> 14U B-2 (Blue) Game Westonka   BB 
7:15p 8:15p  >YLM Summer> 14U A Game Bloomington Navy   BB 
Chaska, Clover Ridge(Watertower) 6:00p 7:15p  >MSSLax> 12UB Practice    HW 
7:15p 8:45p  >MSSLax> 14UB-Navy Practice    CB 
Chaska, ECC Dome Turf 6:00p 7:00p  >MSSLax> 12UA Game Rosemount   CB 
7:15p 8:15p  >MSSLax> 14UB-Purple Game Hastings   CB 
Chaska, Field B CHS 6:00p 7:30p  >YLM Summer> 14U B-3 (Black) Practice    HW 
Chaska, Field E CHS 6:00p 7:00p  >MSSLax> 8U- Purple Practice    HW 
7:15p 8:15p  >MSSLax> 10U-Navy Practice    HW 
7:15p 8:15p  >MSSLax> 10U-Purple Practice    HW 
Edina, Edina HS 6:30p 7:30p  >MSSLax> 8U - Navy scrimmage Edina 6754 VALLEY VIEW RD, EHS UPPER TURF FIELD (WEST SIDE of EHS)  JJ 
Shakopee, Shakopee Jr High West 7:15p 8:15p  >YLM Summer> 14U B-1 (Purple) Game Shakopee White   RM 
Victoria , Victoria Elem #1 6:00p 7:30p  >YLM Summer> 12U A Practice    HW 
Victoria, Victoria Elem #2 6:00p 7:30p  >YLM Summer> 12U B-2 (Blue) Practice    HW 
6:00p 7:30p  >YLM Summer> 12U B-1 (Purple) Practice    HW 
 Wed 07/24/2019 StartFinishOfclDivisionTeamTypeOpponentNote By 
Bloomington, Olson MS 7:15p 8:15p  >YLM Summer> 10U-3 (Purple) Game Bloomington Tar Heels   BB 
Carver, Ironwood #2 6:00p 7:00p  >YLM Summer> 10U-2 (Blue) Game Eden Prairie Black   BB 
7:15p 8:15p  >YLM Summer> 8U-3 (Purple) Game Shakopee Black Rescheduled game  BB 
Chanhassen, Chan Pract Turf 7:15p 8:15p  >YLM Summer> 14U A Game Prior Lake Gold   BB 
Chaska, Clover Ridge(Watertower) 6:00p 7:15p  >MSSLax> 12UB Practice    JB 
7:15p 8:45p  >MSSLax> 14UB-Purple Practice    SC 
Chaska, ECC Dome Turf 7:30p 8:30p  >MSSLax> 14UA Game Minnetonka   HW 
Chaska, Field C CHS 6:30p 7:45p  >YLM Summer> 10U-1 (Gold) Practice    BB 
Chaska, Field D CHS 6:00p 7:00p  >MSSLax> 10U-Navy Game Minnetonka   HW 
7:15p 8:15p  >MSSLax> 10U-Navy Game Centennial   HW 
Eden prairie, Staring Lake Pk 7:15p 8:15p  >YLM Summer> 8U-3 (Purple) Game Eden Prairie   BB 
Lakeville, Lakeville South 7:15p 8:15p  >YLM Summer> 14U B-2 (Blue) Game Lakeville Field #3  BB 
Monticello, Monticello Pinewood Elem 7:15p 8:15p  >MSSLax> 14UB-Navy Game Monticello   CB 
Victoria , Victoria Elem #1 6:00p 7:30p  >YLM Summer> 12U A Practice    JS 
 Thu 07/25/2019 StartFinishOfclDivisionTeamTypeOpponentNote By 
Bloomington, Dred Scott 7:15p 8:15p  >YLM Summer> 12U B-1 (Purple) Game Bloomington Carolina   BB 
Chanhassen, Practice Turf 6:00p 7:00p  >YLM Summer> 14U B-2 (Blue) Practice    HW 
7:15p 8:15p  >MSSLax> 14UB-Navy Game Champlin Park   CB 
Chanhassen, Practice Turf B (side) 7:00p 7:45p  >YLM Summer> 14U B-2 (Blue) Practice    HW 
Chaska, Clover Ridge(Watertower) 6:00p 7:15p  >MSSLax> 12UA Practice    HW 
7:15p 8:45p  >MSSLax> 14UA Practice    CB 
Chaska, ECC Dome Turf 7:15p 8:15p  >MSSLax> 12UB Game Blaine   BB 
Chaska, Field B CHS 6:00p 7:30p  >YLM Summer> 14U B-1 (Purple) Practice    HW 
6:00p 7:30p  >YLM Summer> 14U B-3 (Black) Practice    HW 
Chaska, Field C CHS 6:15p 7:30p  >YLM Summer> 8U-2 (Blue) Practice    HW 
6:15p 7:30p  >YLM Summer> 8U-3 (Purple) Practice    HW 
Chaska, Field D CHS 6:00p 7:30p  >YLM Summer> 14U A Practice    BB 
Chaska, Field E CHS 6:00p 7:00p  >MSSLax> 8U- Purple Practice    HW 
6:00p 7:00p  >MSSLax> 8U - Navy Practice    HW 
Lakeville, Lakeville South 7:15p 8:15p  >YLM Summer> 12U A Game Lakeville Field #4  BB 
Victoria, Victoria Elem #2 6:00p 7:30p  >YLM Summer> 12U B-2 (Blue) Practice    HW 
 Sat 07/27/2019 StartFinishOfclDivisionTeamTypeOpponentNote By 
Inver Grove Heights, Inver Grove Heights MS 12:30p 1:15p  >YLM Summer> 10U-1 (Gold) Playoff Mendota Heights Field #2  BB 
2:00p 2:45p  >YLM Summer> 10U-1 (Gold) Playoff Rosemount Gold Field #2  BB 
3:30p 4:15p  >YLM Summer> 10U-1 (Gold) Playoff Woodbury Blue Field #1  BB 
Plymouth, Kimberly Lane Elem 8:00a 8:45a  >YLM Summer> 8U-3 (Purple) Playoff Prior Lake Navy Field #2  BB 
8:00a 8:45a  >YLM Summer> 8U-2 (Blue) Playoff Prior Lake Gold Field #1  BB 
8:45a 9:30a  >YLM Summer> 10U-2 (Blue) Playoff Prior Lake Gold Field #2  BB 
9:30a 10:15a  >YLM Summer> 8U-3 (Purple) Playoff Prior Lake Gold Field #2  BB 
9:30a 10:15a  >YLM Summer> 8U-2 (Blue) Playoff Prior Lake Navy Field #1  BB 
10:15a 11:00a  >YLM Summer> 10U-2 (Blue) Playoff New Prague Black Field #2  BB 
11:00a 11:45a  >YLM Summer> 8U-2 (Blue) Playoff 8U-3 (Purple) Field #1  BB 
11:45a 12:30p  >YLM Summer> 10U-2 (Blue) Playoff Hopkins Field #1  BB 
Prior Lake, Twin Oaks MS 12:00p 1:00p  >High School > Chan HS SOTR Game Prior Lake   BB 
1:00p 2:00p  >High School > Chan HS SOTR Game Lakeville North   BB 
3:00p 4:00p  >High School > Chan HS SOTR Game Eastview   BB 
 Sun 07/28/2019 StartFinishOfclDivisionTeamTypeOpponentNote By 
Chanhassen, Practice Turf 6:30p 7:30p  >YLM Summer> 14U B-2 (Blue) Practice    CO 
Inver Grove Heights, Inver Grove Heights MS 8:45a 9:30a  >YLM Summer> 10U-3 (Purple) Playoff Eastview Field #1  BB 
10:15a 11:00a  >YLM Summer> 10U-3 (Purple) Playoff Lakeville Red Field #2  BB 
11:45a 12:30p  >YLM Summer> 10U-3 (Purple) Playoff Lakeville Gold Field #2  BB 
Prior Lake, Twin Oaks MS 12:00p 1:00p  >High School > Chan HS SOTR Game Eastview   BB 
2:00p 3:00p  >High School > Chan HS SOTR Game Lakeville North   BB